ПРАВОСЛАВНЕ ИКОНЕ

  • господ исус христос
  • анђели
  • богородица
  • славске иконе
  • калиграфија

КАЛИГРАФИЈА

Калиграфија (од грчког κάλλος “лепота” + γραφή “писање”) је уметност лепог писања која води порекло из Кине. Савремена дефиниција калиграфске вештине је „уметност давања форме знаковима на изражајан, хумористички и вешт начин“. Стил калиграфије је описан као рука или алфабет.

У Србији су се рукописне књиге дуго задржале, до 18. века, због забране штампања српских књига у доба Турске окупације.

Рукописне књиге су настале у православним српским манастирима који су током средњег века били прави центри писмености на Балкану, писменост се неговала пре свега преписивањем и проучавањем јеванђеља, молитви и животописа.

Књиге су биле скупе јер се писало на пергаменту, који се добијао од коже коза и оваца или на ручно прављеном папиру. Рецимо за писање Мирослављевог јевађеља било је потребно више десетина коза за добијање довољно коже за израду 181 листа. Писар би руком месецима, понекад годинама писао и осликавао књигу. Писар је своју уметничку слободу остваривао у изради минијатурних илустрација. Ту и тамо текст би био илустрован иконама или геометријским облицима са богатим украшавање минијатуре или светлописи. Светлописи су понекад украшавани златом и обилују јако ситним детаљима.

Данас се минијатурама и иницијалима украшавају тропари, цитати из Јеванђеља и друго.

Ова веб локација користи колачиће за побољшање вашег искуства. Политика колачића